Médiá

Poplatky premohli Fica, kapituloval!

Ficova vláda zavedie nové poplatky v zdravotníctve. Rozhodla o tom uprostred leta na prázdninovom rokovaní 24. júla. Jeden z pilierov politiky SMERu - Ficove bezplatné zdravotníctvo - sa tak zrútil ako domček z karát.
Čítať viac »

Vysvedčenie pre nemocnice je nočnou morou

Správa o kontrole v deviatich štátnych nemocniciach – príspevkových organizáciách, ktorú v októbri minulého roka zverejnil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) bola určená len pre čitateľov s pevným nervami.
Čítať viac »

Kažimírove ďalšie peniaze do vzduchu

Takže 585 mil. eur nás to bude stáť! Toľko chce štát naliať z našich daní na oddlženie predovšetkým štátnych nemocníc, ktorých dlh dosiahol na konci minulého roka 547 mil. eur.
Čítať viac »

O platoch, pacientoch a nepoučiteľnom Kažimírovi

Znie to skoro ako názov rozprávky, ale žiaľ nasledujúce riadky budú o suchej finančnej realite zdravotníctva. Tretia Ficova vláda pokračuje v šľapajách tej druhej.
Čítať viac »

Vláda posúva zdravotníctvo do krízy.

O 100 miliónov eur menej na zdravotnú starostlivosť ako v tomto roku, môže podľa predsedu ŠANCE a dlhoročného predsedu zdravotníckeho výboru parlamentu Viliama Novotného dostať zdravotníctvo do neriešiteľného krízového stavu.
Čítať viac »

Bude aj Druckerov druhý rok?

Pri hodnoteniach rozpačitého prvého roku Tomáša Druckera vo funkcii ministra zdravotníctva je zásadnejšia iná otázka. Vydrží vo funkcii aj druhý rok?
Čítať viac »

Odkaz Ficovi – peniaze alebo život!

Životnosť ministra zdravotníctva na Slovensku je priemerne rok a pol. Tí zo SMERu sa striedajú už tradične v dvojročných intervaloch. Scenár je vždy ten istý.
Čítať viac »

Odkaz poisťovni: Skráťte aj barly na polovicu, ušetríte

Vraj pacienti „fiškálnu“ stratu nepocítia a starostlivosť pre nich bude v plnom rozsahu zabezpečená. Takto ubezpečoval minister zdravotníctva Drucker verejnosť, keď sa koncom roka prevalila správa o „plánovanej“ 283-miliónovej rekordnej strate štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Všetci sme vedeli, že nehovorí pravdu.
Čítať viac »

Ministerstvo zdravotníctva zlyhalo

Podľa Viliama Novotného, predsedu strany Šanca a dlhoročného predsedu zdravotníckeho výboru parlamentu, Ministerstvo zdravotníctva SR na celej čiare zlyhalo, pretože neriadi štátne nemocnice.
Čítať viac »

Ficov „Zajac“ vo vláde

Vláda sa chystá zaviesť nové poplatky v zdravotníctve. Pozor, nie nejaká liberálna, ale Ficova. Jeden z pilierov politiky vládneho SMERu sa otriasa v základoch - Ficove bezplatné zdravotníctvo! A to stojí za povšimnutie.
Čítať viac »

Druckerova deka pre nemocnice

Dlh štátnych nemocníc prekročil 500 miliónov Eur a už za piateho ministra SMERu v poradí sa veselo navyšuje tempom 80 až 100 miliónov ročne.
Čítať viac »

Prečo štát neriadi vlastné nemocnice?

Správa o kontrole v deviatich štátnych nemocniciach – príspevkových organizáciách, ktorú v pondelok zverejnil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), je určená len pre čitateľov s pevným nervami.
Čítať viac »

Ministrove povolenie na údržbu

Minister zdravotníctva T. Drucker tento týždeň konečne predstavil plány, ktorými chce zmeniť zdravotníctvo.
Čítať viac »

PPP projekt nemocnice v Bratislave by mal preveriť ÚVO

Podľa predsedu ŠANCE Viliama Novotného bude po zrušení súťažného dialógu na PPP projekt univerzitnej nemocnice v Bratislave na ťahu Úrad verejného obstarávania a Ministerstvo financií SR, aby preverili vážne podozrenia z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami. Prisľúbili to totiž ešte v roku 2015.
Čítať viac »

Mojito, havana a platy zdravotníkov

V zdravotníctve chýbajú peniaze na krytie zvýšených platov sestier, lekárov a zdravotníkov v nemocniciach. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) ich vyčíslila na minimálne 95 miliónov Eur.
Čítať viac »

ŠANCA žiada o kontrolu PPP projektu nemocnice v Bratislave

Predseda ŠANCE Viliam Novotný sa dnes obrátil na Úrad pre verejné obstarávanie a Ministerstvo financií SR so žiadosťou, aby preverili závažné podozrenia z porušenia zákona o verejnom obstarávaní, a z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami pri tendri na PPP projekt univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Čítať viac »

Pacienti si na novú nemocnicu ešte počkajú

Bratislava nutne potrebuje novú univerzitnú nemocnicu. Už 30 rokov sa o tom diskutuje, ale k realizácii stále nedošlo.
Čítať viac »

Pripravme sa na krízové situácie v zdravotníctve

Podľa strany ŠANCA sa musia zdravotníci aj pacienti na budúci rok pripraviť na krízové situácie v súvislosti s nedostatkom peňazí v zdravotníctve.
Čítať viac »

Aj tretia Ficova vláda bude k pacientom a zdravotníkom skúpa

Aj keď je programové vyhlásenie 4 koaličného zlepenca v mnohých častiach sviežim čítaním, k pacientom a zdravotníkom sa kurz ani tejto, v poradí tretej Ficovej vlády nemení. Vláda bude k pacientom a zdravotníkom nesmierne skúpa.
Čítať viac »

Pomôžu zistenia NKÚ nemocniciam?

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) ukončil kontrolu v ďalších 13 nemocniciach.
Čítať viac »

Povolebný marketing či nová metla v zdravotníctve?

Po 4 rokoch bezbrehého bačovania SMERu v zdravotníctve, spojenom s kauzami a neriešením problémov, sa od nového ministra všeobecne očakávalo, že začne robiť poriadky. A on, čuduj sa svete, aj začal.
Čítať viac »

Bezplatné zdravotníctvo neexistuje! Smer ho sľubuje 10 rokov a ľudia platia stále viac, tvrdí exposlanec Novotný

Poplatok za ústavnú pohotovostnú službu bude 10 eur, pričom doteraz to bolo 1,99 eura. Zvýši sa aj poplatok za ambulantnú pohotovostnú službu (LSPP) zo súčasných 1,99 eura na dve eurá. Poslanci parlamentu budú o týchto návrhoch rezortu zdravotníctva hlasovať zrejme na aprílovej schôdzi. Návrh si už vyslúžil hlasnú kritiku, pričom jedným z najhlasnejších odporcov je predseda strany ŠANCA, bývalý predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a poradca expremiérky Ivety Radičovej Viliam Novotný. Parlamentné listy sa ho spýtali, čo mu na návrhu prekáža najviac.
Čítať viac »

Parlament je zložený katastrofálne. Som hrdý, že tam nesedím. Zdravotníctvo chradne ako pacient s nádorom, hodnotí pre PL exposlanec Novotný

Výsledky v parlamentných voľbách považuje za obrovské sklamanie. Dôvod neúspechu vidí v upriamení pozornosti na nesprávne témy, ako aj v zlom komunikovaní nosných téz strany. Do budúcnosti však hľadí s optimizmom a verí, že poslanie strany sa napokon naplní. Predseda strany ŠANCA Viliam Novotný.
Čítať viac »

Predvolebné kecy o zdravotníctve

Ach, to bolo kecov zo strany parlamentnej opozície o zdravotníctve pred voľbami. Bola to so školstvom jedna z nosných tém predvolebnej kampane.
Čítať viac »

Projekt novej nemocnice v Bratislave je od začiatku zbabraný

Podľa podpredsedu ŠANCE Viliama Novotného je projekt výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave formou PPP od začiatku zbabraný. Prehodnotenie tohto projektu novým ministrom zdravotníctva je podľa neho preto správny krok.
Čítať viac »

Prešiel som slovenské nemocnice II: Čo trápi nemocnice?

V ostatných dvoch mesiacoch som si urobil okružnú cestu po slovenských zdravotníckych zariadeniach. Keď som ju 2. marca ukončil, mal som za sebou návštevu dvoch tuctov nemocníc.
Čítať viac »

DRG po slovensky

Každý pozná Jakubiskovu veselohru Nevera po slovensky. Hovorí nielen o slovenskej verzii lásky, ale aj o pomerne charakteristickej črte našincov.
Čítať viac »

Prešiel som slovenské nemocnice I.: Čo trápi pacientov?

V ostatných dvoch mesiacoch som navštívil 20 slovenských nemocníc a niektoré ešte len navštívim, aby som si urobil reálny obraz o ich aktuálnom stave a o tom, čo trápi pacientov.
Čítať viac »

Čisláka čaká rana z milosti

Čislák sa chystá do volieb podpísať koncesnú zmluvu o novej PPP nemocnici v Bratislave, ale Kažimír je proti.
Čítať viac »

Kto chce zavrieť nemocnicu v Prešove?

Sestry vo výpovedných lehotách vyšli tento týždeň do ulíc. Prešovská iniciatíva „Zachráňme nemocnicu“ je reakciou na vyhrážky, že ak nestiahnu výpovede, tak fungovanie prešovskej nemocnice „bude prehodnotené“.
Čítať viac »

PPP tender je amatérsky pripravený projekt

Pacienti na Slovensku potrebujú nové a moderné nemocnice. Asi najhoršia je situácia v Bratislave.
Čítať viac »

Zo súťaže o novú univerzitnú nemocnicu vypadli dvaja uchádzači

Uchádzači, ktorí postúpili do ďalšej etapy, sú podľa ministerstva silné konzorciá a skúsení prevádzkovatelia moderných koncových nemocníc.
Čítať viac »

Kým beží tender, poradcovia môžu fakturovať

Zbabraný tender na bratislavskú univerzitnú nemocnicu bude nakoniec zrušený. Úradníci však otáľajú s rozhodnutím, ktoré by usvedčilo Ficovu vládu z ďalšieho zdravotníckeho zlyhania. Účet za toto naťahovanie času zatiaľ narastá.
Čítať viac »

Novotný žiada kontrolu tendra na novú nemocnicu v Bratislave

Okamžitú kontrolu tendra na PPP projekt výstavby a prevádzku novej univerzitnej nemocnice v Bratislave žiada od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) poslanec Národnej rady SR Viliam Novotný (nezaradený).
Čítať viac »

Amaterizmus alebo len predvolebný populizmus?

Asi rok nás ministerstvo zdravotníctva zabáva projektom novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Má fungovať od roku 2018 a so svojimi 880 lôžkami má nahradiť dve až tri dosluhujúce budovy súčasnej nemocnice.
Čítať viac »

Nemocnica v Bratislave: ako to dopadne

Minulý týždeň organizoval bratislavský samosprávny kraj konferenciu o novej PPP nemocnici.
Čítať viac »

Pripravuje ministerstvo virtuálnu nemocnicu, či ďalší Váhostav?

Predstavte si, že chcete postaviť futbalový štadión, ale miestnemu klubu o tom nepoviete. Alebo, že postavíte železničnú trať, ale so železnicami to nebudete konzultovať. Hovoríte, že je to hlúposť? Bohužiaľ nie! Na Slovensku sa tak má postaviť najdrahšia nemocnica v novodobej histórii.
Čítať viac »

Odborná diskusia o výstavbe novej nemocnice v Bratislave

Prvá časť záznamu z diskusie
Druhá časť záznamu z diskusie

Chcete novú nemocnicu? Stačí sľub

Projekt nemocnice za 6,3 miliardy eur môžu dostať firmy, ktoré svoje referencie potvrdia čestným vyhlásením.
Čítať viac »

Sedem dobrodruhov a pacient na vedľajšej koľaji

Minulú nedeľu ma zastavila pani v stredných rokoch a so slzami na krajíčku mi vyžalovala svoju skúsenosť s košickou univerzitnou nemocnicou.
Čítať viac »

Sedem dobrodruhov a pacient na vedľajšej koľaji

Všetky štyri domáce firmy, ktoré sa prihlásili do súťažného dialógu, majú kontakty na Smer. Ide o 6,3 miliardy eur.
Čítať viac »

Nemocničný súboj fantómov

Posledný marcový deň priniesol uzávierku prihlášok do súťaže o postavenie novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Termín sa dvakrát posúval, až kým sa ministerstvu zdravotníctva nepodarilo získať dostatok záujemcov.
Čítať viac »

Nemocnica zrodená z metodického PPPekla

Zoberte si nesprávnu metódu, zdeformujte jej postup a celé to ešte okoreňte chybnými výpočtami. Čo z toho vznikne? Projekt za 6 miliárd eur.
Čítať viac »

PPPiatok trinásteho

Poverčiví veria, že dátum piatok trinásteho je zdroj prúserov. Skeptici vyžadujú dôkaz. Tu je.
Čítať viac »

Ako ešte PPPodojiť zdravotníctvo

Virtuálny projekt PPP-nemocnice v Bratislave oficiálne ešte žije. Kým totiž žije, je možné ho dojiť. A tiež ešte chvíľu odpútavať pozornosť od skutočnosti, že vláda netuší, čo so zdravotníctvom.
Čítať viac »

PPP: puchu i dôkazov pribudlo

Vyše 10 miliárd eur, 2 pochybné projekty a menej ako 1 rok na ich zastavenie.
Čítať viac »

Ďalšie temné stránky PPP projektu bratislavskej nemocnice

Už podľa doteraz zverejnených informácií má Štúdia uskutočniteľnosti projektu PPP nemocnice v Bratislave niekoľko „chybičiek krásy.“ Ich doterajší zoznam nie je úplný a treba k nemu pridať niekoľko nových, veľmi pozoruhodných dodatkov.
Čítať viac »

Nová bratislavská nemocnica hltá milióny už pred výstavbou

Poradcovia ministerstva zdravotníctva Ernst & Young Financial Advisory a Ružička Csekes dostali ďalšiu lukratívnu zákazku. Tento raz majú rezortu ministra Viliama Čisláka poskytnúť „komplexné finančné, právne a technické poradenstvo a poradenstvo v procese verejného obstarávania v súvislosti s prípravou a realizáciou PPP projektu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave“.
Čítať viac »

PPP nemocnica v Bratislave nebude

Spôsob, akým ministerstvo zdravotníctva komunikuje projekt novej nemocnice v Bratislave naznačuje, že ho ani tam už vlastne nechcú.
Čítať viac »

Výhodnosť PPP nemocnice stojí na šupke od banánu

Štúdia uskutočniteľnosti, ktorá sa týka vybudovania novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, bola prijatá vcelku pozitívne, hoci jej finančný model má veľkú slabinu.
Čítať viac »

Analýza dokázala… PPP!

Konečne sme sa dožili. Analýzy, čo musíme platiť, smieme aj vidieť.
Čítať viac »

Zvolenská nevravela pravdu o novej nemocnici

V júni 2014 mala ministerka zdravotníctva tlačovú konferenciu, kde predstavila plány na budovanie novej univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Čítať viac »
© 2015 | LepšieNemocnice.sk